Poľná kuchyňa Ľubica

Poľná kuchyňa Ľubica Našim poslaním je poskytovať pomoc rodinám ktoré sú momentálne v ťažkej finančnej situácii.

26/05/2026

Potrebovala som trošku získať odstup, aby som v návale emócií, ktoré neviem skrývať nevykričala do sveta.
V sobotu sme si vyhrnuli rukávy a uložili oblečenie do krabíc, potrebujeme priestory vypratať kvôli rekonštrukcii. Na chodbu aj wc máme peniaze z Vianočných trhov čo ste nás podporili kúpu kapustnice a nápojov.
Za hodinu a pol sme mali všetko pobalené, čas nám vyšiel tak sme si s deťmi opekali špekačky. Keď sme už boli na odchode jednej našej mamičke prišlo zle teda stav, taký že dve sme ju podopierali a tretia dvíhala nohy, nebola schopná doslova paralyzovaná, zažili sme taký stav ,ale nie v takom merítku, že od krku dole človek nevládny, svaly zlyhali. Volala som záchranku, s nádejou že sa pomôže, v záchranke áno, ale na oddelení, to už bolo o niečom inom. Našu mamičku prepustili v ten deň o 18 hod už bola doma, podali sa infúzie a lieky od bolesti a "úkol splnen.,,
Ona je už zúfalá a popravde ani my nevieme ako jej pomôcť človeku v 58 rokoch keď mu stačí najmenší pohyb a od chrbtice ho svaly nepočúvajú jej vravia že je to spôsobené psychosomatikou. Nie som doktor, ale príde mi to ako výhovorka ako sa pacienta slušne zbaviť a toť poraď si sám. Poviem to tak ako to mám na srdci ak nemáte známosti ste totálne v keli čo platí v tomto prípade.

Trošku zaspomíname, ako sme si zamakali. V júni 2026 budú brigády, chceme rekonštruovať chodbu a wc z peňazí čo ste nás ...
22/05/2026

Trošku zaspomíname, ako sme si zamakali. V júni 2026 budú brigády, chceme rekonštruovať chodbu a wc z peňazí čo ste nás podporili počas Vianočných trhov z kúpi guláša a nápojov 😉

16/05/2026

Raz v týždni si prídu vyzdvihnúť potraviny väčšinou mamičky samoživiteľky, ktoré sa pretlkajú životom, systémom na Slovensku. Či už je to zamietnutie opatrovateľského príspevku na dieťa, ktoré je vraj v poriadku a nie je dôvod na poberanie/ vie sa sám najesť a obliecť/ to je argument- porucha autistického spektra.

Alebo keď sa mamy, píšem mamy je ich viac bijú na súdoch o vyššie výživné pre svoje deti, ktoré majú často zdravotné problémy. Keď sa súdy naťahujú zbytočne, lebo niekto si nechce plniť svoju vyživovaciu povinnosť. Dnes to trošku vrie vo mne, keď vidím často bezmocnosť a tým mamám neostáva nič len sa biť o svoje deti aby mali na jedlo, lieky, nájom základné potreby. Je to tak je to realita týchto mám. Na ktoré sa často pozerá cez prsty.
Stihli sme posedieť pri káve rozdebatovať čo ich najbližšie čaká a popri tom si väčšie deti maľovali.

01/05/2026

Dnes, 1. mája, sme si Sviatok práce užili po svojom. Okrem umývania okien sme využili krásne počasie naplno – opiekli si špekáčky, deti sa vyšantili na trampolíne a nechýbalo ani kosenie trávy. Obyčajné veci, ktoré spolu vytvorili jeden naozaj pekný deň. Ďakujeme Pekárnička Family za pečivo a Tesco Slovensko . Prajeme pekný zvyšok víkendu.

26/04/2026

Cez týždeň nás kontaktoval darca zo Spišskej Belej, ktorý nám daroval paletu potravín, chceme sa mu veľmi pekne poďakovať.

Nová mamička kontaktovala, Poradňu komplexnej starostlivosti v Kežmarku, kde dostáva následnú pomoc, či už finančné poradenstvo, psychologické poradenstvo. V ťažkých časoch nie je na to sama.

V sobotu sme odovzdali pečivo od Tesco aj Pekárnička Family za čo veľmi pekne ďakujeme. V sobotu sme stihli posedieť vonku pri teplom počasí. Chlapi poobede natreli ďalšiu časť strechy základným náterom, im patrí tiež veľká vďaka. Robíme všetko na etapy každý máme svoje zamestnanie, rodiny ale v blízkej dobe bude aj brigáda na odstránenie sute v chodbe od kostolíka. Ktorú máme v pláne zrekonštruovať a osadiť tam regál na oblečenie. Z miestnosti kde je zbierka oblečenia chceme urobiť vnútornú herňu. Len na to nám musí vyjsť projektktorý máme podaný, lebo naše finacie postačia na rekonštrukciu chodby a malej kúpeľne. Toto sú plány do budúcna, samozrejme fasáda nám bije do očí ale sme realisti že tento rok to asi nevyjde.

Minulý týždeň bol náročný, z dôvodu choroby. Keďže sme potrebovali rozdať pečivo, ovocie a zeleninu rodinám ani choroba ...
20/04/2026

Minulý týždeň bol náročný, z dôvodu choroby. Keďže sme potrebovali rozdať pečivo, ovocie a zeleninu rodinám ani choroba nám v tom nezabránila. Z tohto dôvodu sme nemali ani posedenie ako každý týždeň. Písala som si s jednou mamičkou, že by mala záujem k nám chodiť s dcérkou. Teraz nastala zlomová situácia v jej živote, kde potrebuje naviesť na správny smer. Čo som aj urobila odporučila som jej Poradňu komplexnej pomoci v Kežmarku a je len na nej či túto bezplatnú pomoc využije.
V piatok sme si našli čas a na chvíľu sme sa stretli aby mi porozprávala svoj životný príbeh, ťažkosti aj starosti a radosti. Všetko v jednej polhodine zhrnutie svojho neľahkého osudu. Tak nám pribudla do nášho kolektívu mamička samoživiteľka s polovičným invalidným dôchodkom a s dcérkou ktorú má adoptovanú od jej narodenia, po úmrtí jej manžela sa pretĺka životom ako vie. A tu nastupujeme my, budú k nám chodiť každý týždeň aby dcérka trávila čas v inom prostredí, dostane pečivo a potraviny tak ako ostatné rodiny. Keďže bol piatok hneď som mamičku nabalila, ona mala slzy v očiach ako sa má zachovať a prijať pomocnú ruku, ktorú jej podávame. Osudy ľudí sú všelijaké každý máme svoje pomyselný kríž iní ho majú ľahší a iní by potrebovali pomôcť ho niesť.

Zajtra to je utorok čaká Martinka 2 operácia v Nemecku na ktorú ste mohli prispieť cez Donio priamo rodine. Držíme palce nech operácia prebehne bez komplikácií a malý Martinko nech je doma čím skôr pri svojej rodine. Všetkým darcom sa chceme touto cestou poďakovať čo pomohli rodine.

12/04/2026

sobotu sa v poľnej premietala rozprávka, nechýbala dobrá nálada pukance a malé pohostenie, chceme aby sa to stalo tradíciou raz mesačne. Projektor máme zakúpený z dotácie od obce, je to oživenie sobôt ktoré trávime v poľnej, určite sa využije aj v budúcnosti na prípadné prednášky, prezentácie.
Samozrejme ďakujeme za sprostredkovanie potravín z obchodného reťazca Tesco, ktoré nám darovalo pečivo, ovocie a zeleninu.
Tento týždeň nám prišla odpoveď za zamietnutie žiadosti o grant, nevadí máme poslané ešte dva na rekonštrukciu. Nevzdávame sa ideme ďalej. Minulý týždeň sa podarilo zabezpečiť Gdpr dokumentáciu, požiarny plán, označenie únikových východov a zakúpenie hlásiacich prístrojov. Dokumentáciu nám sprostredkovala firma Safetyone sponzorsky.

V pláne máme pozvať k nám v budúcnosti aj klub seniorov a sociálne centrum v Ľubici so svojimi klientmi, možno budú chcieť si tiež pozrieť rozprávku 😉.

03/04/2026

Príjemné strávenie Veľkonočných sviatkov praje Oz Poľná kuchyňa Ľubica v kruhu svojich najbližších, v zdraví a v pokoji bez zbytočných drám kvôli maličkostiam. Počas Veľkého piatku sme odovzdali pečivo od Pekárnička Family Tvarožná našim mamičkám, sociálnemu centru v Ľubici, a rehoľným sestrám v Ľubici.
Včera sa stihol namontovať projektor, budú sa pozerať rozprávky 😉.
Ďakujeme za trvanlivé potraviny ktoré sa vyzbierali minulý týždeň. Tento týždeň sme odovzdali aj dôchodcovi z Kežmarku potraviny na názornej foto aj vrece zemiakov. Potraviny delíme tým ktorí sú bez príjmu, alebo len minimálneho, je to výpomoc aspoň takto.

Z denníka mamičky ktorá má dieťa s poruchou autistického spektra:

Tu je skúsenosť našej mamičky, len pre ukážku čím si títo rodičia prechádzajú

Viacerým aby pochopili čo denne zažívame.
Ja napríklad dneska v obchode. Dcéra mala svoje stavy krik búchala ma do ruky štípala chcela niečo čo som odmietla a taká pani neviem okolo 50 sa hneď do mňa pustila. Či sa nehanbím za svoju výchovu mať také nepodarené a hnusné dieťa na hanbu. Ľudia si myslia že keď dieťa vyzerá normálne tak aj je. Ja už ani nereagujem idem preč ale stále to zabolí. Človek sa snaží ako vie ale niekedy neviem s dcérou nijak dať rady. Ľudia toto nechápu len vidia že to dieťa je zle a Matka zlyhala vo výchove.

Ak ste to dočítali až sem ďakujem a prosím nesúďme, ak nevieme čím si každý prechádzame, každý si nesmieme svoj kríž.

02/04/2026

Pre nás bežných ľudí, názorná ukážka ako deti s autizmom vnímajú svet.
Tu je skúsenosť našej mamičky, len pre ukážku čím si títo rodičia prechádzajú

Je to dobrý nápad. Viacerým by sa to zišlo aby pochopili čo denne zažívame.
Ja napríklad dneska v obchode. Dcéra mala svoje stavy krik búchala ma do ruky štípala chcela niečo čo som odmietla a taká pani neviem okolo 50 sa hneď do mňa pustila. Či sa nehanbím za svoju výchovu mať také nepodarené a hnusné dieťa na hanbu. Ľudia si myslia že keď dieťa vyzerá normálne tak aj je. Ja už ani nereagujem idem preč ale stále to zabolí. Človek sa snaží ako vie ale niekedy neviem s dcérou nijak dať rady. Ľudia toto nechápu len vidia že to dieťa je zle a Matka zlyhala vo výchove.

02/04/2026

Príjemné strávené Veľkonočné sviatky Vám želá OZ Poľná kuchyňa Ľubica

Address

Gen. Svobodu 146/34
Lubica
05971

Telephone

+421948212230

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Poľná kuchyňa Ľubica posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share