06/06/2025
Тази седмица бях на една интересна изложба, за която научих през приятел.
Един ден при мен в ресторанта се отби Lili Gogova и така между другото ми вика:
- Какво ще правиш на 3 юни? Много искам да те поканя на изложба и да те запозная с една невероятна душа.
Датата ми беше свободна и с удоволствие отидох, за да установя, че този човек е наистина голяма душа.
Бях прегледала страница/профил във Фейсбук, но всъщност усещането дойде от живия контакт. В момента в който търсех входа за изложбата установих, че не съм сама, заедно с мен вървеше семейство с дете, които правеха същото.
В синхрон застанахме на входа на двореца, за да установим, че залата е препълнена и не можем да врезем, но можем да изчакаме търпеливо заедно с всички останали приятели на художника.
Докато чаках отвън, за да се срещна с Лили, забелязах, как хората си говорят не просто на групички по двама-трима. Те се познаваха. Групичките общуваха помежду си, като че ли среща на съученици се беше организирала и сега всички тези "съученици" са пристигнали заедно със семействата си, с децата си, за да подкрепят своя приятел.
Усещането беше много "настръхващо", не можех да остана безучастна. Опитах да се провра поне за малко до ей там до началото на входа.
В един момент посетителите започнаха да освобождават място и да излизат. Открих много лесно Лили, която бършеше очите си от сълзи.
- Ох, Гената пак ме разплака.
- И мен ме разплака, каза една друга симпатична дама. Ние с него все си ревем.
- Янче, и ти ли рева?
- Ами не. Дори не успях да вляза. Но иначе съм ревла. И на откриване на супермаркет да ме поканят ще ревна.
Сега изгледах видеото и искам да кажа на Лили да не се притеснява. Р Е В А Х!
Всичко е точно!
Сега разбирам, Лили, защо искаше да ме запознаеш с този човек. Той наистина е прекрасна душа. Сега разбирам и защо цял Кюстендил беше пристигнал да го подкрепи и да присъства на откриването.
Впечатлиха ме тези топли близки приятелства, подкрепа и взаимност, които показват, че има човеци, че има добрина, че има любов.
И мястото - мястото е много красиво. Не бях стъпвала досега в тази зала и не можах да отлепя очи от обстановката. Погледът ми шареше ту към картините, ту към красивата зала.
Изложбата ще продължи цели три месеца.
Ако имате желание да я посетите, можете да планирате да го направите дори повече от веднъж.