23/08/2025
Pole juba nii ammu siia midagi postitanud. Mõni arvab juba,et olen ahju majast välja visanud. Tegelikult on täitsa alles ja küpsetan rohkem kui kunagi varem,lihtsalt midagi uut ja huvitavat pole juurde tekitanud.
Nüüd siis tassin taas midagi oma lapsepõlvest välja. Neid asju,mis mulle siis meeldisid,neid oli palju,aga osasid pole võimalik tänu meie tuksikeeratud toorainetele enam teha,osad jälle sellised,et omale peale palgapäeva ehk veel jaksab teha,aga kui midagi ka müüa tahad nii,et ise kasu ka tiba saad,siis jääb ära. Kuidagi meenub nõuka ajast mingist laulust rida: "oh või ja pekk,oh või ja pekk,mul suus on poslamasla mekk". Või on kallis ja seapekk on varsti vist defitsiit üldse. Jõudsingi sinna nõuka aega kuidagi tekstiga,aga tuleb tunnistada,et sel ajal oli häid kooke ja üks neist oli minu üks lemmik teekook. Ma ei tea,kes ja kus seda toodab või kas üldse toodab praegusel ajal. Ma otsustasin ära proovida. Retsept põrineb Ida Savi kuulsast raamatust. Lisan retsepti ,nii nagu raamatus on,ma kasutasin kõiki aineid maksimumkoguses,kes arvab,et liiga magus vms,siis vähendage neid aineid ,mis on pandud vahemikuna.
TEEKOOK
Taigen:
* 300ml piima
* 1 muna
* 75-100g pehmet võid
* 75-100g suhkrut
* 0,5tl soola
* 1tl kardemoni
* 30g värsket pärmi(1 pakk kuivpärmi)
* 400-450g nisujahu
Sõmer kate: 100g nisujahu,75g suhkrut,50-60g võid
Taigna või ja suhkur vahustada,lisada muna. Soojenda piim soolaga,lisa umbes pool jahust ja pärm,ning eelkergita tainast.
Eelkergitusele lisada vahustatud võisegu ja ülejäänud jahu. Panna see küpsetuspaberiga kaetud plaadile,ajada märja käega laiali,määrida munaga ja lasta kerkida. Sel ajal valmistada sõmer kate. Puistata see kerkinud taignale,küpsetada 180*C juures kuskil 25 minutit,oleneb ahjust ka. Jahtunult lõigata see kaheks kihiks. Vahele teha keedukreem.
Selleks vahusta kegelt 2 muna,2sl suhkrut,lisa 2sl maisitärklist(originaalis sama kogus nisujahu),umbes 2sl piima ka. 250ml piima kuumuta keema,ma lisan sinna ka 1tl vaniljesuhkrut. Kui keeb siis väikesel kuumusel,nirista peene joana sisse munasegu. Kuumuta paksuks.Lisa sinna siis ka 50-60g võid,sega läbi nt mikseriga Jahuta kreem,toidukile otse kreemile ja külma. Määrida siis kreem alumisele kihile,teine peale ja panna külma.
Ma ei mäleta enam,mis kreemiga see nõuka ajal poes müügil oli,äkki oli võikreem või siis tehti ka lihtsalt vahukoorega. Ida savi raamatus oli kas keedukreem või siiis võikreem vahele. Ma kasutasin odavamat ja vähem rannavormi tapvat varianti.
Head katsetamist!