Nagyi padlása - Ajándékkuckó

Nagyi padlása - Ajándékkuckó Sok szeretettel várunk webáruházunkban is: www.dudas-diszites.hu/webaruhaz/ Ha ajándékozás, lakásdíszítés, akkor irány Nagyi Padlása! Vasárnap pihenőnap.

Fellelhetők itt porcelánok, nippek, festmények, kézműves lakásdekorok, kézi hímzések, lakás- és ruházati kiegészítők, stb. Nem áll módunkban postázni az itt szereplő termékeket, csak személyes átvétel lehetséges. Személyes átvételhez időpont egyeztetése szükséges. Nagy tételben történő megrendelés (100 000 Ft felett) esetén a megrendelt termékeket házhoz szállítjuk, székhelyünktől számított 30 km-

ig ingyen, ezen túli távolságban üzemanyagköltséget számolunk fel. A termékeket lehet foglalni, 5 napig tartjuk, ezt követően a foglalóra utalt összeg elvész, a termék újra felkerül a Nagyi Padlására. A foglaló összege: a termék eladási árának 10%-a. Kérjük erre tekintettel lenni szíveskedjenek! Egyébként a nyitva tartás folyamatos, általában hajnal 03.00 órától este 22.00 - 23.00 óráig aktívak vagyunk online (is). Többek között ezért is van szükségünk a vasárnapi pihenőnapra.


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Hagyatékot a legmagasabb napi áron felvásárolunk. Ezen kívül: a hagyatékba kapott ingatlanát Home Staging szolgáltatásunk keretében felújítjuk, és, ha szükséges, berendezzük, annak érdekében, hogy Ön, a múltban oly nagyon szeretett ingatlanát akár tízmilliós nagyságrenddel jobb áron vihesse piacra, mint amennyit felújítás nélkül egyébként érne.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.--.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

20/03/2026

Erre a hétvégére feltöltődést, elvonulást terveztem. Számomra a víz energiája az, ami kimos, átmos, megtisztít, és feltölt.
Mivel a férjem pedig horgászni szeret, az elvonulásunk célpontja egyértelmű volt: egy horgásztó partján töltjük el a szombatunkat.

Előtte, természetesen, a heti bevásárlást intéztük még el, péntek este.
És akkor ….
Akkor egy olyan gyomrost kaptam, érzelmileg, hogy az egész testem remegett tőle.

Tologatom a kosarat, miközben a férjem dobálózik a flakon-automatánál.
Egyszer csak megjelenik a soron, ahol tartottam a körutamon. Szeme tágra nyitva, arca sápadtabb, mint szokott. Halkan mondja:
- Odaadtam a flakonokat egy kislánynak. Mert derékig volt a kukában. ….

Nyeltem egyet, mert összeszorult a gyomrom, a szemem nedves lett. Bólintva mondtam: Jól tetted.

A kasszánál álltunk a sorban, előttünk két tizenéves kislány. Péksüti volt náluk, és egy darab fél literes kóla. Fizetnek. Zsebükből elővéve a náluk lévő összes pénzt. A pénztáros számol.
- Valamit vissza kell tennetek, mert 40 Ft-al kevesebb. - mondja.

A lányok a földet nézték, zavarban voltak, és szégyellték is magukat. Egyikük rátette a kezét a péksütis zacskóra, de még mindig nem nézett fel.
- Valamit vissza kell tennetek. - mondja a pénztáros, türelmetlenül.

Határozott hangon közöltem a pénztárossal:
- Hagyja. Majd mi kisegítjük őket!
A pénztáros megköszönte, és elengedte a lányokat a két darab péksütivel és a fél literes kólával. A lányok, gyorsan indultak az aznapi vacsorájukkal, de még visszafordultak megköszönni nekünk.

Fizettünk mi is, rendeztük a lányok 40 forintját. A pénztáros tőlünk (!) kért elnézést, mondván, hogy “nem tehetett mást, mert ha elengedte volna őket a péksütivel, akkor rászoknak erre, és ezt nem engedheti meg.”
Rászoknak.
Érted? Rászoknak. ….
Szóval nem először fordul elő, hogy éhes és szegény gyerekeket vegzálnak pár tíz forintért.

Még le sem tudtam higgadni, mikor kitoltuk a kosarat az ajtón.
Az ajtóval szemben állt egy kislány, kezében egy fél kilós szeletelt kenyeret tartva. Felcsillant a szeme, mikor meglátta a férjemet, rohant hozzá, és átölelte a férjem derekát, úgy mondta, miközben felemelte a kenyeret:
- Látod bácsi? Kenyérre költöttem a flakonpénzt!

A férjem zavarba jött, a kislány folytatta, miközben elkísért bennünket az autóhoz:
- Visszavihetem majd a kosaradat is, a százasért?
Mondta férjem, hogy nem pénz van a kosárban, hanem biléta.

Összenéztünk a férjemmel, és szavak nélkül fogtam egy szatyrot. Pakolni kezdtünk bele: felvágottakat, májast, gyümölcsöt, és egy pár csokit.
Miközben ezt a külön csomagot pakoltuk össze, beszélgetni kezdtem a kislánnyal:

- Azok a felnőttek, akiket körülötted láttam, elveszik tőled a pénzedet?
- Nem! - vágta rá rögtön - Ők a rokonaim, ők is azt nézik, kinek a kosarát vihetik vissza. …
- Sokszor vagy itt kint?
- Amikor csak tudok. Anyukám börtönben van, a mamám meg beteg.
- Mi a betegsége a mamádnak? Meg tudod mondani?

És a kislány megmondta. Ömlött belőle a szó.
Elmondta, hogy a mama lába olyan trombózisos, hogy ki is lukadt a lába, emiatt nem tud felkelni az ágyból, mert fáj neki. Elmondta, hogy anya július 09.-én jön ki a börtönből, hogy “ők” azért nem vitték el őket, mert a mama vállalta, hogy vigyáz rájuk. Mert van egy öccse is, aki 8 éves. …

Miközben hallgattam a kislányt, olyan érzés futott át rajtam, mintha egy éles késsel hosszában kettévágtak volna.
Néztem a kislányt, akinek a jobb oldali pupillája az orrnyerge felé húzódott már be. Tudtam, hogy szemüvegre volna szüksége, és tudtam azt is, hogy erre sosem lesz lehetősége. ..

Odaadtam neki az addigra összekészített csomagot. Azonnal átölelt, és ölelt, és ölelt. Nem engedett el.
- Köszönöm, néni! - mondta, és még szorosabban ölelt.
Én is átöleltem, miközben már a könnyeimet nyeltem vissza. Megsimogattam a fejét, és azt mondtam neki:
- Te egy nagyon jó kislány vagy. És nagyon okos. Jársz iskolába?
- Igen! A tesóm is jár! Ott mindig eszünk!

Majd így folytatta:
- Megyek a bácsinak is megköszönöm!
És átrohant a férjemhez, átölelte, úgy köszöngette a csomagot. Aztán visszaszaladt hozzám, újra átölelt, majd vissza a férjemhez, és újra hozzám.

Mikor elengedett, mindkettőnknek újra megköszönte, és azt mondta:
- Most már akkor viszem haza! Csókolom!
És elszaladt.

A hazafelé úton sokáig nem tudtunk megszólalni. Mígnem kibuggyant a könnyem. Sirattam ezt a jobb sorsra érdemes kislányt, akit semmibe sem vesz a rendszer, akinek a sorsa a szüleinek sem fontos. Sirattam a tini lányokat, akiknek a vacsorája pár tíz forinton múlik.

Fájt a társadalom közönye. Fájt, hogy nem tehettem többet értük. 💔

Dudás Anna

20/03/2026

"A szeretet és a figyelem legalább olyan gyógyító hatással bír, mint bármelyik orvosság." - Holly Ringland.

Hogy ebben a mondatban mennyi erő van, és milyen mély igazság, azt csak mi, többszörös krónikusok tudjuk igazán.

Ha szétnézünk magunk körül, meghallgatjuk, és megfigyeljük Sorstársaink történeteit, látni fogjuk, hogy aki családi támogatás, vagy társas kapcsolatok nélkül él, sokkal rosszabbul van, ugyanabban a betegségben, mint az, aki szerető, támogató családi-, párkapcsolati légkörben él.

Ennek oka az, hogy annak, aki magányosan küzd a betegségeivel, érzelmi támogatás, és biztonságos hátország nélkül, sokkal nehezebb megküzdenie a diagnózisaival, és azok következményeivel. Hiszen önmagát tartja felszínen, úgy, hogy a megerősítést hiába keresi, hiába várja.

Ehelyett viszont - egy diszfunkcionális családban - folyamatosan olyan irreális elvárásokkal szembesül, amelyet teljesíteni nem tud, megfelelni azoknak (az állapotát figyelembe véve), nem tud.

Ha csak szidást és gúnyt kap, a krónikus stressz megszűnni nem tud. Még aludni sem hagyja a rendszeres önvád - amit azok ültetnek belé, akik ezzel palástolják, hogy képtelenek arra, hogy szeretet, együttérzést adjanak egy másik embernek.

A stressz minden krónikus állapotot ront.
Ez vitathatatlan tény.

Tavaly, egy előadásomban, ez volt a levezető kérdésem, amire válaszoltam. A teremben síri csend volt, a mobilok sem voltak kézben.
Miközben erről beszéltem, éreztem a hallgatóságon, hogy értik, és érzik ennek a kérdésnek a súlyát.

És a legkevesebbet mégis erről beszélünk - pedig a gyógyulásunk kulcsa nemcsak önmagunkban van. Sokat ad hozzá a támogató, elfogadó, szeretettel teli családi háttér is.

Dudás Anna,
Long Life Coach, Krónikus Betegség Specialista

, , , ,

20/03/2026
06/03/2026
23/02/2026

FELHÍVÁS HÍMZŐ KÉPZÉSRE!
Tisztelettel ajánljuk képzési lehetőségünket mindazoknak, akik érdeklődnek a magyar népi hímzéskultúra hagyományai iránt és professzionális szinten szeretnék elsajátítani a hímző mesterséget.

11/02/2026

Ma van a Betegek Világnapja …. És miért nem tud erről senki?

A Betegek Világnapja lényegtelen.
Hiszen nem kerekítenek neki akkora feneket, hogy ez tudatosodhatna a társadalomban.

A Betegek Világnapja láthatatlan.
Hiszen, ha látható volna, akkor nemcsak maguk a betegek lehetnének tisztában a jogaikkal, de a betegek hozzátartozói is.

A Betegek Világnapja észrevehetetlen.
Hiszen, ha észrevehető volna, akkor a Bizottságok sem tudnának átnézni sem a betegeken, sem a betegek állapotán, sem pedig a betegek diagnózisain.

A Betegek Világnapja gyakorlatilag nem létezik.
Hiszen, ha létezne, akkor nem lennénk másodrendű állampolgárok.

Ha a Betegek Világnapja megkaphatná az őt megillető közismertséget, és társadalmi megbecsülést, akkor
- a végzettségünknek megfelelő munkakört is be tudnánk tölteni. Home Office-ban.
- a rokkantságunk okán járó ellátásainkból nemcsak a gyógyszereinket tudnánk kiváltani.
- nem kellene további állapotromlással számolnunk, ha időpontot kérve egy-egy szakrendelésre/műtétre, felkerülünk a Várólistákra. Ami, ugye, elméletben nincs, gyakorlatban hónapokat, éveket vesz el tőlünk.
- volnának betegjogra szakosodott ügyvédek és bírák, a hazai igazságszolgáltatásban.
- a gyermekgyógyszereken volna állami támogatás.
- a gyógyászati segédeszközök nagyobb támogatást élvezve megfizethetőkké válnának.
Stb.
De a legfontosabb: nem kellene szégyenkeznünk amiatt, hogy nem vagyunk egészségesek.

Ma van a Betegek Világnapja.
És tennünk kell azért, hogy megkaphassa az őt megillető helyet a Világnapok között.

Ehhez első körben, nekünk, Betegeknek kell láthatóvá tennünk magunkat.

Fel kell vállalnunk, mert igen. Betegen is Emberek vagyunk!

És megilletnek bennünket is azok a jogok, és lehetőségek, amik az egészséges embereket is megilletik.

Dudás Anna,
Long Life Coach, Krónikus Betegség Specislista

04/02/2026

🌼Ismét szeretettel várjuk a hímzőket Mezőkövesdre! Különösen ajánljuk a Nemzeti Művelődési Intézet "Matyó hímzés" kurzusán résztvevők szakkörök vezetőinek, tagjainak! A résztvevők száma korlátozott, jelentkezéseket 2026. február 20-ig fogadunk!🌼
https://forms.gle/nmnVRZprPzAjuEj27

29/12/2025

Sok mindenről nem beszélnek nekünk a krónikus betegségek kapcsán.

Az efféle elhallgatás a következő területekre terjed ki:
- miért, mikor, hogyan keletkezik egy-egy diagnózisunk.
- hogyan, milyen módszerrel tudjuk megállítani az állapotromlást.
- hogyan, milyen módszerekkel lehet elérni az állapotjavulást abban az esetben is, ha nem csak egy krónikus betegségünk van.
- a krónikus betegeket kísérő szakmák (gyógytornász, személyi edző, manuálterapeuták, dietetikusok, életmódtanácsadók) nem nyitottak a többszörös krónikusok fogadására, a klientúrájuk az egészséges, illetve viszonylag egészséges emberekből áll. Az őket képző intézmények pedig az egészséges emberek számára összeállított tananyagokkal dolgoznak.
- csak a legritkább esetben találkozni akadálymentesített konditeremmel, de még a jógatermek többsége, csakúgy, mint a reumatológiai szakrendelések is lépcsősorok tetején találhatók.
- a férfiakat az életmódtanácsadók nem preferálják. Olybá tűnik, mintha az egész szakma célközönsége csak nőkből állna.
- a férfiak krónikus betegségeivel még az újságok/szaklapok sem foglalkoznak megfelelőképpen.
- a többszörös krónikus gyerekek életmódváltása mintha nem is létezne, a kísérő szakmákon belül.
- a bántalmazott, vagy túlszeretett gyermekkor hogyan hat a felnőttkori, többszörös krónikus állapotok kialakulására.

Sokáig lehetne sorolni még, hány területen szenvedünk hátrányt, mi, többszörös krónikusok, mely hátrányok miatt a mi életmódváltásunk igencsak nehezített.

Még ahhoz is hónapokig szükséges kutatnunk, hogy össze tudjuk fésülni a gyógyszerezésünk és a táplálékkiegíszítőink, az általunk használt gyógynövények hatás-mellékhatás-kereszthatás szempontú alkalmazási lehetőségeit. (Erről a témáról már 2 könyvet írtam, hamarosan bővebben róla.)

2026-ban ezen, bennünket érő hátrányok ledolgozásán fogok dolgozni.

A legutolsó KSH-mérés adatai szerint hazánkban 1,7 millió ember él krónikus betegséggel, mely adathalmazon belül: 80% a nők aránya.
A krónikus betegségekkel érintett gyermekek száma cca 400 ezer.
Az időseket pedig betöltött 72. életév után már - a vonatkozó törvények szerint - csak életmentés céljából kezelik, az ő életmódváltásuk minden kísérőszakma szeme előtt rejtett.

Mint látható:
Nagyon sokan vagyunk, többszörös krónikusok, akiknek az életmódváltáshoz való hozzáférési lehetőségei igencsak korlátozottak. Csakúgy, mint a vonatkozó tudásanyag fellelési lehetőségei is.

Ezen a helyzeten fogunk tudni változtatni 2026-ban. Együtt.
Ezen az oldalon minden tapasztalati tudásomat átadom, az oldal Névjegy részében található weboldalamon pedig az elektronikus kiadványaim lesznek elérhetők (nemcsak az érintett krónikus betegek, de a kísérőszakmák számára is).

Érdemes lesz tehát követni ezt az oldalt. Azért pedig nagyon hálás volnék, ha ajánlanátok azon ismerőseitek számára is az oldal követését, akik szintén egyedül érzik magukat az életmódváltásuk közben, krónikus betegként.

Előre is köszönöm azokat a kommenteket majd, melyeket a bejegyzéseim alá remélek tőletek, mert akkor interaktívvá tudjuk tenni az oldalt. Minden nap tudunk azokkal a kérdésekkel foglalkozni, ami titeket valójában érdekel. 🤝

Meneteljünk együtt a Megoldás felé!
Hogy mindannyiunk Minőségi Élete elkezdődhessen végre. 🤗

, ́letmódváltás, , ,

16/12/2025

Bemutatom nektek az öngondoskodásnak azt a részét, amit az egészséges emberek nem ismernek - mert nem ismerhetnek.
Ez pedig a betegút megszervezése akut krízis esetére.

Amikor bármelyik diagnózisunk hirtelen kerül akut fázisba, akkor azonnal mentőre van szükségünk.
“Ideális” esetben mi magunk tudunk telefonálni, felsorolva a diagnózisainkat, elmondva, hogy mit tapasztalunk az adott pillanatban, beszámolva a speciális gyógyszerezésünkről (ha van).
Mikorra kiér a mentő, az orvosi papírjainkat a kezükbe tudjuk nyomni, a hatékony mentés érdekében.

Ha tudunk beszélni.
És, ha nem?

Akkor a hozzátartozóink még inkább kétségbe esnek, mint akkor, ha még az eszméletünknél vagyunk, amikor a rosszullét fellép.

Ezért nagyon fontos, hogy a közeli hozzátartozóink
- legalább a fő diagnózisainkat meg tudják nevezni
- tudják azt, hol vannak az orvosi irataink
- tudják azt, hogy kb milyen gyógyszereket szedünk (a gyógyszerek neveit nem feltétlen jegyzi meg senki rajtad kívül, de azt pl el tudja mondani, hogy a beteg vérhígítós, gyomorbeteg, cukros, rákos, stb.)
- tudják azt, milyen gyógyszerre/gyógyszerekre vagyunk allergiásak
- milyen gyógyszerekre jelent be kontraindikációt a szervezetünk.

Ezekről ugyanis tudniuk kell beszámolni a mentősöknek.

Hogyan készülj fel erre a helyzetre?

Amellett, hogy ezen információkat tudatosítod a hozzátartozóidban, és az orvosi irataidat könnyen megjegyezhető (és hozzáférhető) helyre helyezed:

- a telefonodon állíts be VIP számokat (ha utcán tör rád a rosszullét). Olyan hozzátartozód számát jelöld be, aki higgadtan tudja informálni a mentőket a diagnózisaidról és allergiáidról.

- több VIP számot is be tudsz állítani, így a kezelőorvosodét is. Ez azért fontos, mert a hozzátartozód meg tudja adni a mentőknek a kezelőorvosod nevét.
Ez a kórházi ellátásnál fontos lehet. De fontos ahhoz is, hogy a mentők ne depózzanak le téged a területi kórházban, hanem oda tudjanak vinni, ahol kezelés alatt állsz. (A nem előírásszerű szállításhoz szakorvosi előírás kell.)

- akár okosórád, akár okos telefonod van, meg kell tanulnod, hogy hogyan riasztasz beszéd nélkül, két ujjad használatával.
Ha aktivizálod a riasztást az eszközeid valamelyikén, akkor az eszközöd nemcsak a 112-nek küldi el a riasztást, a helyzeted megadásával, hanem az általad az eszköznek megadott VIP számokat is riasztja.
Igaz, most még csak angolul. …

A fotón 👇 szereplő mondat egy 4 éves kisgyermek szájából hangzott el, aki felnőtteket megszégyenítő talpraesettségével és telefonhívásával megmentette az Anyukája életét. 💝

Ennyire fontos minden többszörös krónikus számára az öngondoskodás azon formája, amikor felkészítjük hozzátartozóinkat arra, mit, és hogyan tegyenek akkor, amikor mi éppen már nem tudunk semmit sem tenni magunkért.

11/12/2025

Gyógyszerrel, vagy tudatos táplálkozással?
🫵Te döntesz.
Egy életed van.
Dönts jól.

A krónikus betegségek kialakulásában szerepet játszhat a genetika, a krónikus stressz, az inzulinrezisztencia, krónikus gyulladás, pajzsmirigy-probléma, valamint a magunkkal hozott, illetve jelenbeli környezeti tényezők is. Éppen ezért a krónikus diagnózisok köre nagyon sokszínű, és minden érintettnél egy kicsit másképp mutatja meg magát.

Sokat próbált szerveink működését tudatos táplálkozással tudjuk megsegíteni. Ha tudatossá válunk az étkezéseink területén, egy idő után azt fogjuk tapasztalni, hogy jobban, könnyebben érezzük magunkat. Az energiánk ugyanis már nem kizárólag az emésztésre fog elmenni.

Bár léteznek általános irányelvek, a valódi eredményt mindig az hozza, ha a diéta figyelembe veszi, hogy kinél mi áll a krónikus diagnózisok hátterében.

A jó étrend nem a koplalás (a túl kevés kalória csak tovább fokozza a stresszt), és nem is a gyors csodadiéta, ami rövidtávon ígéretes lehet, de hosszabb távon inkább árt, mint használ.

A valódi megoldás egy kiegyensúlyozott, alacsony glikémiás terhelésű étrend, amit akár egy életen át lehet követni. Ezt szükség esetén kiegészíthetik bizonyos tápanyagok is: például a magnézium, a D-vitamin, illetve a cink és a szelén megfelelő mennyiségben.

6 aranyszabály, ami segíthet:
1. Reggelire mindig lassú felszívódású szénhidrát
Ha fehér kenyérrel, cukros gyümölccsel vagy tejjel indítjuk a napot, az olyan, mintha egy hullámvasútba ülnénk be, biztonsági öv nélkül. Sokkal jobb választás egy teljes kiőrlésű kenyér sovány fehérjével és sok zöldséggel.

2. Gyümölcs inkább tízóraira vagy uzsonnára, zöldség bármikor
A gyümölcsök egészségesek, de gyorsabban megemelik a vércukrot. Ezért inkább tízóraira vagy uzsonna mellé illesszük be őket. A magas rosttartalmú zöldségek jöhetnek egész nap!

3. Fehérje minden étkezéshez
A fehérje lassítja a szénhidrátok felszívódását, segít az izomépítésben és csökkenti az éhségrohamokat. Forrásai lehetnek hús, hal, tojásfehérje, sovány túró vagy akár növényi fehérjék is.

4. Zsírból a jó zsírt!
Mondjunk búcsút a bő olajban sült ételeknek, és barátkozzunk meg az olívaolajjal, olajos magvakkal, avokádóval és a tengeri halakkal, melyek a szívnek és a hormonháztartásnak is kedveznek.

5. Étkezz gyakran, de okosan
A napi 5–6 kisebb étkezés segít elkerülni a vércukor-hullámvasutat és a hirtelen falási rohamokat.

6. Folyadékpótlás
Felejtsük el a cukros italokat! Legjobb választás a víz, a cukrozatlan tea, vagy esetleg egy pohár cukormentes mandulaital.

Mivel a táplálkozási szokásainkat megváltoztatni nem lesz egyszerű (tulajdonképpen egy évtizedek óta fenntartott, egyfajta függőségtől válunk meg), megtámogathatjuk a változtatásra való törekvésünket azzal, ha megtaláljuk mellé a kedvenc mozgásformánkat.

A rendszeres mozgás az egyik legerősebb „gyógyszer” a krónikus betegségekben.

Nem kell mindenkinek félmaratont futni! Már heti 3–4 alkalom, 30–40 perc közepes intenzitású mozgás (pl. tempós séta, biciklizés, úszás, tánc) látványosan javíthatja az inzulinérzékenységet és segíti a hormonháztartás egyensúlyát, csökkenti a gyulladásokat.

Erőnléti edzés (saját testsúlyos gyakorlatokkal vagy súlyzóval) hetente 2-szer szintén hasznos, mert növeli az izomtömeget, ami akkor is több kalóriát éget, és több cukrot von ki a vérből, ha pihenünk.

A legfontosabb, hogy ne kényszernek érezzük, hanem találjuk meg azt a mozgásformát, amit élvezünk: lehet az jóga, zumba, vagy akár kutyasétáltatás is. Gondoljunk úgy a sportra, mint egy kulcsra, ami segít kinyitni a tested zárjait: energiát ad, csökkenti a stresszt, és átfordít egy kapcsolót, amitől jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Rendkívül motiváló, hogy már 5–10% testsúlycsökkenés mozgással kombinálva, javíthatja számodra a túlélés esélyét.

A krónikus betegség nemcsak a laborleletekről, MR-ről, CT-ről, röntgenről szól, hanem arról is, hogyan éli meg mindezt az, aki érintett. A súlygyarapodás, krónikus fájdalom, és krónikus fáradtság miatt sokan bezárkóznak, kerülik a társaságot, és elveszítik az önbizalmukat. Ez a lelki teher sokszor éppoly nagy, mint maga a betegség.

Fontos, hogy merjünk segítséget kérni, mert sokkal könnyebb, ha nem egyedül cipeljük a terhet. A jó hír: ha a tünetek enyhülnek (életmódváltással), az önbizalom is visszatér, és amikor valaki újra jól érzi magát a bőrében, kinyílik előtte a világ: felszabadultabbá, nyitottabbá és magabiztosabbá válik.

A napi ötszöri evés jó kiindulópont, és a legtöbb embernél beválik, de nincs mindenkire egyformán érvényes recept.
A legfontosabb, hogy az étkezések legyenek kiegyensúlyozottak (mindig legyen bennük fehérje, rost és egészséges zsír), és mindenki megtalálja azt a ritmust, amit hosszú távon is kényelmesen tud tartani.

Ne feledjük, hogy nem vagyunk egyedül, sokan küzdünk hasonló diagnózisokkal, és a változás apró lépésekkel is elérhető. Fontos, hogy a krónikus diagnózist ne büntetésként tekintsünk, hanem egy jelzésként a testünktől, amely így szól:
“Figyelj rám jobban!”.

…. mert krónikus diagnózisokkal is élhetünk minőségi Életet. 🤗

07/12/2025

A sokféle öregségi létlehetőség élén áll az aktív, alkotó öregkor.

Akár nyugdíjba kerülünk, akár tovább dolgozunk hivatásunkban, az ilyen öregségben aktívan folytatjuk – bármilyen korlátozott keretek között is – foglalkozásunkat. Tanítunk, gyógyítunk, kertet művelünk, de részt veszünk a közélet dolgaiban is.

Az ilyen teremtő aktivitás és szociális nyitottság szubjektíve a teljes élet érzéseivel, a hasznosság tudatával széppé teheti az éveket és háttérbe szoríthatja a veszteségek megélésének szomorúságát.

Cowley, aki 85 évesen üzent a szép öregségről az ifjabb jelölteknek, az időskor értelmét a megőrzött vagy újraépített életcélokban és a tevékeny életben találta meg. Ezt javasolja számunkra is. 'Bármennyire áldom is a tétlenséget, amelynek megvan a szerepe az öregember életében, mindig is a munka volt a legbiztosabb orvosság' – vallja könyvében.

Bizonyos, hogy a sokoldalú érdeklődést és tevékeny életet tekinthetjük a legkedvezőbb 'öregségi konstellációnak'.
Így elkerülhető a tétlenség ásító űrérzése, mindig marad cél, feladat, terv és tennivaló.

Az értelmes cselekvés lehetősége akkor is adott, ha az idős ember nem egykori munkáját viszi tovább, hanem mások számára tud segítségül szolgálni valamivel, egyszersmind méltósággal védekezik a hanyatlás ellen.

A nem működő (nem működtetett) képességek ugyanis elsorvadnak (inaktivitási atrófia). Ha nincs szükség rá, ha nincs kinek, nincs miért gondolkodni, cselekedni, emlékezni, akkor a lélek önfeladásra nyitja meg magát, akár korai szenilitásban, akár egy betegségnek való önátadásban.

Úgy látszik, egyedüli lehetőség a méltó öregedésben az a döntés, amelyet Hemingway öreg halásza vállalt: a vegetatív tengődés helyett küzdelem, helytállás, hit abban, hogy 'Az embert el lehet pusztítani, de legyőzni nem lehet soha!'

A küldetés tudata és a tett értékébe, értelmébe vetett hit emeli a lelket az önmegtartás képességére.

*Prof. Dr. Bagdy Emőke: Második félidő - Életközép és ami utána jön*

29/11/2025

Cím

Kompolti út 10
Nagyút
3357

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Nagyi padlása - Ajándékkuckó új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Nagyi padlása - Ajándékkuckó számára:

Megosztás

Kategória